Ev Dekorasyon, ilham Perisi

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası takımının ve oda şartlarının önemini düşündünüz mü hiç? Gözümüzden sakındığımız, en değerli varlıklarımız olan bebeklerimizin odaları nasıl güvenli hale gelebilir? Zaman kaybetmeden başlayalım.

Bebek Odası Güvenliği

İki yaşın altındaki bebeklerin yataklarında yastık bulundurmamak gerekiyor. Peki neden yastık kullanılmamalıdır? Uzmanlar, boğulma tehlikesine karşı bebeğin yatağında yastık bulundurulmamasını öneriyor. Ve bebeklerin sırt üstü yatılarak uyutulması gerektiğini söylüyorlar. Bebeğin 3. ayından 3 yaşına gelene kadar kullanılabileceği karyolanın koruma parmaklıklarının arasının kol ve bacak sıkışmasını önlemek amacıyla 2.5 cm’den dar, bacakların dışarı sarkmaması için de 6 cm’den geniş olmaması gerekiyor. Bebeklerimiz büyüyüp emeklemeye ve yürümeye başladığında etrafta takılıp düşebileceği şeyler bırakmamak, elektrik prizlerini emniyete alıp ona ulaşmasını engellemek için özel aparatlar kullanmak gerekmekte. Sivri kenarlı yerleri özel malzemelerle mümkün olduğunca yumuşatmalıyız.

Bebeğin tutunarak ayağa kalkmaya başladığı zamanlarda çok daha dikkatli olmamız gerekiyor. Mobilyaların duvara monte edilmiş ya da yere çok sağlam basmasına özen gösterin. Yeni yürümeye başlayan bebeğiniz sizden önce uyanıp tehlikeli alanlara yönlenmesine izin vermemek adına odasına emniyet bariyeri takmanızda fayda var. Odasına bir kaç yumuşak yer minderi koyun. Bebek odasında seçeceğiniz malzemelerin ağır dolaplar yerine, hafif ve renkli olmasına özen gösterin. Bebek odası mobilyası çok önemlidir. E1 Avrupa standartlarında üretilmiş ve içerisinde hiç bir şekilde kanserojen madde bulunmaması gerekmektedir. Bebeğimizin sağlığını korumak zorundayız.  Bebeğin odasının loş ve ideal sıcaklıkta olması gerekmektedir. Aksi takdirde çocuk huzursuz olacak ve uykusunu alamayacaktır. Zamanla uyku problemleri başlayabilir. Bu durum bebeğin sağlığının yanı sıra annenin psikolojik durumunu da negatif etkiler. Bir yaşını tamamlayan bebekler genellikle gündüzleri 1-2 saat geceleri ise 12 saat uyumaktadır. Uyku probleminin önüne geçmek için, bebeğin beslenmesinin odasında yapılması ve düzenli olarak her gün aynı saatte yatağa yatırılması gerekmektedir. Bebeğe uykunun ceza değil eğlenceli hale getirebilmek için bazı şeyler yapılabilir. Mesela, en sevdiği oyuncakları yatağına koyabilir ve sevdiği mimik hareketleriyle onu eğlendirebilirsiniz.

Tüm anne ve anne adaylarına yararlı olabilecek bilgiler vermişizdir umarım. 2016 bebek odası modelleri Kargılı mobilyada sizleri bekliyor. Hemen incelemek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle
http://www.kargilimobilya.com.tr/Bebek-Odasi-ve-Besik,LA_245-2.html