Ev Dekorasyon

Koltuk Süngeri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koltuk seçimi, konforumuz ve rahatımız açısından önemli bir noktadır. Koltuk seçimini etkileyen başlıca faktörlerden biri de koltuk süngeri seçimidir. Fakat koltuk süngerleri hakkında yeterli teknik bilgiye sahip değilseniz, koltuk alırken müşteri temsilcisinin anlatacağı özellikler size Kuantum fizik konusu gibi gelebilir 🙂 Bu yazımızda koltuk süngerleri hakkında bilgiler aktaracağız. Hadi başlayalım. 

Koltuk Süngeri Terimleri

Dansite Nedir?

Eğer salonunuza kanepe alma kararı verdiyseniz ve araştırmalar yapıyorsanız bu terimi sıkça duymuşsunuzdur. Dansite, birim hacme düşen ağırlık olarak tanımlanabilir ve kg/m³ cinsinden ölçülür. Sünger yapısını belirleyen en önemli faktörlerdendir. Dayanıklılık ve vücuda sağladığı destek gücünü belirler. Süngerin ağırlığı/ süngerin m³ (kalınlık+en+boy)

  Sert Grup  Soft Grup  HR Grubu
 19 DNS  Flex 30  30 HR
 22 DNS  Kuş Tüyü  35 HR SOFT
 26 DNS  Hyper Soft  40 HR
 32 DNS  35 CMHR
 45 HLB

 

 

 

 

 

 

 Sünger Sertliği

Çoğu kişinin yanlış bildiği konulardan biri de yüksek dansite süngerlerin sert olduğu kanısıdır. Dansite yoğunluk anlamına gelir. Sertliği ifade etmez. Bu yanlış bilgiyi ortadan kaldırmak kafa karışıklığını giderecektir.

HR Sünger

Açılımı High Resilient olan HR süngerler yüksek kalite sünger tiplerindendir. Çoğu süngerden çok daha fazla dayanıklı ve sağlamdır. Oturumu en rahat sünger modellerinden olup bu sünger tipi yataklarda da kullanılabilir. Bedensel rahatlığa direk etki ettiği için çok tercih edilir. Ayrıca alev geçiştirme özelliğindedir. Peki alev geçiştirme nedir? Alev geçiştirme, sünger kısa bir süre ateşe maruz kalırsa kendi kendini söndürebilir. Fakat sürekli ateşe maruz kalırsa bu özellik alevi söndürmeye yetmeyecektir. Yangına karşı önlem olarak yapılandırılmıştır.

Sünger Kesim Şekilleri

  • CNC Kesim
  • Kontine (Rulo) Kesim
  • Plaka Kesim

CNC Kesim süngerler farklı kullanım alanları için CNC tezgahlarda kesilen sünger modelidir. Rulo kesim sünger ise genelde kapitone için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ayakkabı tabanı ve yatak bordürü için de kullanılabilmektedir. Plaka kesim ise oturum yerlerinde tercih edilebilen sünger kesim tekniğidir.

Özetleyecek olursak dansitenin tanımını iyi algılamak gerekir. Dansite süngerin sertliğini değil kalitesini ifade eder. Dansite birimi arttıkça sünger kalitesi de artmaktadır. Yukarıdaki tabloyu inceleyerek sünger çeşitlerinin kendi aralarında 3’e ayrıldığını görmek mümkün.

En rahat, trend ve kaliteli koltuk takımlarını incelemek için tıklayın